Розпис

Яскравою сторінкою історії мистецтва України є декоративні розписи. Музейна колекція налічує понад 4000 зразків народного малювання, більшість яких — твори радянського часу.

На Україні здавна розписували стіни хат, меблі, побутові речі, музичні інструменти. Протягом віків формувалися місцеві школи, складалися локальні технічні засоби і залежно від них свій, сталий характер орнаментальних мотивів та живописний стиль, у створенні якого брали участь тисячі майстрів.

Мистецтво настінних розписів недовговічне, і до наших днів його зразки XVIII — початку XIX століття не збереглися, але згадки про них постійно зустрічаємо в етнографічних матеріалах, народних піснях, а з XIX століття і в художній літературі. Уявлення про розвиток декоративних розписів у дореволюційний час можна скласти по музейній колекції. Це розписи на різних меблях, предметах хатнього вжитку та рідкісні оригінальні малюнки на папері.
В народному побуті були поширені дерев'яні тарілки для хліба, прикрашені рослинним орнаментом, стилізованими зображеннями риб, птахів — своєрідними народними натюрмортами. Цікава колекція таких тарілок зберігається в музеї. В різних областях вони були різної форми (круглі, овальні, квадратні з врізаними напівкруглими кутами або у вигляді пелюсток) і мали свою гаму.

Комментарии